Kopalnia Guido i Palmiarnia

Trasa: Myszków – Zabrze – Gliwice – Myszków
Termin: 14.03.2020r.
Cena: 130zł (ulgowy) – 150zł (normalny)
Oferta obejmuje:
– ubezpieczenie
– transport autokarem
– opłaty drogowe i parkingowe
– opiekę pilota wycieczek
– bilet wstępu do Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Guido” w Zabrzu
– bilet wstępu do Palmiarni w Gliwicach
– obiad w Restauracji „Łańcuszkowa” w Zabrzu

Program wycieczki

6:45 zbiórka na parkingu przy Urzędzie Miasta w Myszkowie.

7:00 – wyjazd z Myszkowa

Zwiedzanie z przewodnikiem Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Guido” trasą turystyczną. Guido to unikat na skalę światową, gdyż zachowane wyrobisko nie ma odpowiednika w innych ośrodkach muzealnych na świecie. Pod ziemię na poziom 170 m zjeżdżamy w zaledwie kilkadziesiąt sekund autentyczną szolą (windą) taką samą jaką używają górnicy na czynnych kopalniach. Odwiedzamy najstarsze dostępne rejony kopalni. Przewodnik opowie o trudzie pracy w kopalni z początku XX wieku – okresu mechanizacji i postępu technologicznego. Punktem kulminacyjnym jest kaplica św. Barbary – patronki górników. Kaplica zwraca szczególną uwagę ze względu na walory architektoniczne. Zwiedzimy również oryginalnie zachowane stajnie końskie. Dowiemy się o roli koni jaką odegrały w historii górnictwa. Dzięki multimedialnym efektom poznamy i wręcz poczujemy zagrożenia jakie czyhały na pracujących pod ziemią górników. Dalej przemieścimy się na poziom 320 m gdzie zobaczymy pracę wielkich maszyn górniczych od końca XIX wieku aż po czasy współczesne. Przekonamy się jak wygląda ciężka praca górnika oraz w jakich warunkach wydobywa się węgiel. Dodatkową atrakcją będzie przejazd elektryczną kolejką podwieszaną – jedyną tego typu kolejką górniczą na świecie udostępnioną dla turystów.

Palmiarnia w Gliwicach jest miejscem, które stworzone zostało w celu popularyzacji wiedzy o florze  i faunie z innych stref klimatycznych. Ponad  5600 gatunków roślin, gady, żółwie i egzotyczne ptaki – takie atrakcje czekają tam na nas. Mieszcząca się na terenie parku imienia Fryderyka Chopina w Gliwicach Miejska Palmiarnia powstała w 1924 roku, choć pierwsze szklarnie na terenie parku stawiane były już w roku 1880. Obecnie całość ma bardzo nowoczesny wygląd, który już z zewnątrz wywiera ogromne wrażenie. Cała Palmiarnia obejmuje aż 2000 m2  i podzielona została na pięć pawilonów tematycznych.

Pierwszy pawilon obejmuje rośliny użytkowe, drugi zaś rośliny egzotyczne. Zobaczymy tutaj różnorodną roślinność, w tym nawet rośliny mięsożerne, które mogą być prawdziwą atrakcją dla najmłodszych zwiedzających. Trzeci pawilon nazywany jest historycznym, a w czwartym znajduje się cała masa różnorodnych sukulentów – roślin, które potrafią gromadzić wodę w specjalnie do tego celu przeznaczonych organach: liściach, łodygach czy korzeniach. To chyba jedna z nielicznych okazji, aby zobaczyć tyle gatunków kaktusów w jednym miejscu! W tych czterech pawilonach poza zdumiewającą roślinnością zobaczymy również kanarki i papugi (są w klatkach), terraria z przeróżnymi gadami, oraz akwaria  z żółwiami i płaszczkami. Piąty pawilon jest pawilonem typowo akwarystycznym i został on udostępniony dla zwiedzających w 2012 roku. Największym zbiornikiem jest akwarium Amazonii, gdzie możemy spotkać arapaimy – jedne z największych ryb słodkowodnych, których długość sięga nawet do 3 metrów.

Około godziny 20:00 powrót do Myszkowa.